Ingrediënten
Voor twee:
Mexicaanse bonenkoekjes:
- 1 eetl. komijnzaad
- 1 blikje bonen als boven
- (uitlekgewicht 250g)
- teentje knoflook
- 1 eetl.fijngesneden rode peper
- 1 fijngesneden bosuitje
- 50 g feta, verkruimeld
- 50 g wittebroodkruim (panko)
- 1 klein ei
- boter
Mexicaanse sperziebonen:
- 250 g sperziebonen
- 2 rijpe tomaten
- rode peper
- snuf kaneel
Zuid-Amerika is de wereld van de bonen, de beste vleesvervangers die er bestaan. De Maya’s aten weliswaar graag vlees – volgens Cortès serveerde Motecuhzoma II in de zestiende eeuw 300 vleesschotels bij een maaltijd – maar als dat er niet was werden het bonen. En graag! Zwarte boontjes van de Maja’s werden in raadsels aangeduid als ‘een mandje vol zwarte vogeltjes’. Toen al met pepers, zo valt te lezen in het prachtige boek van Sophie D. Coe, America’s first cuisines (1994).
Er zijn mensen die beweren dat sommige banketten in Mexico uit tien gangen met bonen kunnen bestaan. Niet onmogelijk. Zoveel verschillende bonenbereidingen zijn er zeker.
Zoals deze koekjes: Tortitas de frijoles (kidney- of zwarte bonen) waarvan ik een eigen versie geef. Het is een variant op de frijoles refritos, een grove bonenpuree die wordt opgeschept met taco’s. Erbij sperziebonen, door Columbus in Europa ingevoerd uit Zuid-Amerika, hier op z’n Mexicaans bereid (ejotes con chili).
- Het komijnzaad in een droge koekenpan roosteren. De op een zeef uitgelekte blikbonen in diezelfde pan al prakkend goed laten uitdrogen met het uitgeperste teentje knoflook, de fijngesneden rode peper en het uitje. Alles uit de pan overbrengen in een beslagkom. Laten afkoelen. Koekenpan afwassen. Na afkoeling feta (lijkt op Mexicaanse witte kaas) bij de bonen brokkelen. Met broodkruim en ei goed door elkaar kneden en 4 platte koekjes vormen (goed uitdrukken), 5 minuten (of tot u gaat bakken) in de koelkast leggen. Flink wat boter verhitten in de koekenpan. De koekjes aan weerszijden goudbruin bakken. Serveren met de groene boontjes.
- De afgehaalde sperzieboontjes in ruim water koken in open pan (15 min.). Voor het afgieten 10 tellen de bij de vruchtaanzet ingekeepte tomaten erbij leggen. De tomaten pellen en in parten snijden. Met de uitgelekte bonen een snufje kaneel en de peper (zonder pit voor beginnelingen) doorwarmen. Garneren met peterselie of koriander.